Ochrona mieszkania przed słońcem
Zbyt dużo słońca w pomieszczeniu może być uciążliwe. Metod przesłaniania i zacieniania wnętrza jest wiele. Czasem wystarczą zwykłe firanki i zasłonki klasyczne wiszące na karniszach. Można jednak dla wzmocnienia efektu wizualnego jak również funkcjonalnego połączyć np. zasłonę z roletą, firankę z roletą, panele z tkaniny zamontowane na karniszu z żaluzjami lub roletkami. Wszystko zależy od naszego gustu i inwencji. Różne połączenia skutecznie ograniczą ilość wchodzącego światła, a także efektownie ozdobią okna.
W sprzedaży są specjalne materiały zaciemniające tzw. blackouty, które można wykorzystać do zaciemnienia pomieszczenia i we własnym zakresie wykonać zasłonkę. W sklepach jest jednak bogata oferta, z której można wybrać w miarę niedrogie rolety wewnętrzne, żaluzje lub folie do naklejania na szyby.
Rolety i żaluzje -
dostępne są w wielu wersjach różniących się sposobem montażu, mechanizmem działania, rodzajem materiału, wzorami, fakturami i kolorami. Najlepszą ochronę dają rolety „thermo” z powłoką aluminiową, która odbija promienie słoneczne. Ciekawym pomysłem może być połączenie rolety zaciemniającej z półprzezroczystą, plisowaną. Jedną przesuwa się w górę drugą w dół. Modne są roletki dzień – noc z charakterystycznymi pasami nasuwanymi na siebie i oczywiście żaluzje drewniane, które zacieniają pomieszczenia po rozłożeniu w 75 proc. Bardziej dekoracyjna od klasycznej zasłony jest roleta rzymska, którą zwija się w fałdy. W zależności od rodzaju rozprasza światło lub je odcina.
Folie samoprzylepne mleczne, lustrzane lub pół lustrzane z efektem weneckiego lustra redukują również w 99% szkodliwe promieniowanie UV wywołujące blaknięcie tkanin, mebli, obrazów, tapet. Tego rodzaju folie przeciwsłoneczne stosuje się nie tylko w biurach często ze względu na swoje właściwości stosowane są pokojach dziecięcych. Poprawiają też wygląd elewacji budynków wadą jest to, że trudno je usunąć gdy już się znudzą.